اوج بارش جوزایی نیز پنجشنبه 23 آذرماه اتفاق خواهد افتاد

استار پارتی در قشم

بیشتر از نیم قرن از برپایی فستیوال های نجوم يا به اصطلاح جدید استار پارتی و توسعه این شكل از گردشگری در دنیا می‌گذرد. آمریکای شمالی، انگلستان، استرالیا و ژاپن از جمله کشورهای پر سابقه در اين صنعت هستند . حتی برخی بر اين باورند كه نجوم آماتور از كشورهای آمریکای شمالی و انگلستان آغاز شد.

مجری جشنواره‌ ستاره شناسی در ارتباط با استار پارتی قشم که بناست همزمان با بارش شهابی "جوزایی" از 21 تا 24 آذرماه در ژئوپارک قشم بر فراز دره تندیس‌ها برپا شود درارتباط با این فستیوال گفت: "در حقیقت هدف از برگزاری جشنواره ستاره شناسی ، گردهم آمدن ستاره شناسان غير حرفه ای در فضایی زیبا و جذاب به دور از فضاهای رقابت های نجومی و کنفرانس های علمی و فراهم آوردن فضایی ساده و دوستانه برای تبادل اطلاعات و فراهم شدن زمینه انجام حركت های مشترک گروه های آماتوری است."

ایشان با اشاره به اينكه جامعه ستاره شناسی آماتوری کشور بسیار پر جنب و جوش است دراین ارتباط گفت: «منظور از نجوم آماتور این است که حرفه اصلی گردشگران و افرادی که در این جشنواره حضور دارند چیزی غیر از ستاره شناسی است است ولی به این حوزه علاقه‌مند هستند. به طور عام در بيشتر کشورها افراد بازنشسته اعضای این مجموعه ها را تشکیل می‌دهند ولی اعضای این گروه در ایران را جوانان تشکیل می‌دهند.»

نجفی اضافه كرد : «در طول چند سال گذشته برخی از رقابت‌های رصدی و جشنواره‌های ستاره شناسی را در نقاط مختلف کشور برگزار کردیم و شاهد استقبال بسیار خوب گردشگران از این نوع جشنواره‌ها بودیم از این رو در صدد برگزاری جشنواره نجوم در جزیره قشم برآمدیم.»

ايشان همچنین به سرد بودن هوا در فصل پاییز و زمستان در بیشتر نقاط کشور اشاره کرد و گفت: «در این دو فصل شاهد رکود فعالیت‌های طبیعت‌گردی و نجومی در فضاهای بیرونی و مناطق کویری ايران هستیم؛ این درحالی است که آب و هوای جنوب ايران در این فصل بسیار مناسب است و اجرام آسمانی عرض‌های جنوبی را می‌توان بهتر مشاهده كرد . اوج بارش جوزایی نیز پنجشنبه 23 آذرماه اتفاق خواهد افتاد.»

گفتنی است "مایک سیمونز"، و تنی چند از مدرسان ستاره شناسی و منجمان مطرح در حوزه آماتور، شرکت کنندگان این جشنواره را همراهی خواهند کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید